Pepenpengo Pepenpengo Math Answered Assuming that there is an existing small piggery in your backyard, and you bought (3) two-month-old piglets at 2,500.00 each which you intend to grow and sell after four months. You already have an existing pig pen in your backyard. Given:3 piglets at 2,500.00 Cost of feeds 1,000/head/month (x 4 months) Water consumption for the 4 months = 1,000.00 A four-month-old pig ready for selling (averages of 90kg assuming price per kilo is 100.00) (2,500.00/piglet) x (3 heads) = 7,500.00 (cost to buy piglets) 1. How much is the food allowance for 4 months? 2. How much is the total selling price of the piglets? 3. How much is the gross income? 4. How much is the monthly income? 5. Show your solution.Pagtulong po pls