👤

Learning Task 4. Create a simple problem using the given data. Solve and write your answer in your notebook. 1. 80 pineapples at P 15.25 each, 3 pineapple got rotten, sold the rest at P 20.00 each amount of gain. 2. Adult ticket costs P 25.75; student ticket costs P 15.75. Costs of 3 adult tickets and 4 student tickets. 3. P 45.55 per hour in a regular day; 2.5 times of regular rate for overtime; 8 hours per regular day and 4 hours of overtime; Total amount of pay receive. 4. 8.75 kilometers per day, 6 round trips each day; total kilometers. 5. Mila - 0.75 hour; Carol 0.25 times faster; how long will it take carol to clean the kitchen?​