Ellakris3502go Ellakris3502go Math Answered A jeepney ride costs P9.00 for the first four kilometers, and each additional integer kilometer adds P1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in kilometers.