👤

GUYS PA HELP NAMAN PO, BUKAS NA PO ANG DEADLINE WALA PA PO AKO NASASAGOT

During pandemic, you started selling plants to augment your expenses in school. You bought those plants for 30.00 EACH from a friend. You also bought a wooden basket to place your plants and that cost 25.00 You are selling the plants at 70.00 EACH
1. Write a function that represents the cost for the plants and the wooden basket.
2. Write a function that represents the revenue you are selling the plants
3. Write a function that represents the profit of selling the plants.
4. Write a composite function that represents the cost first, then taking the revenue.
5. How much is your profit if you will sell 19 plants?​