👤

8. Mr. Dalisay bought 8 kilograms of avocado for their family's Shake and
Fruit Mix business. If he paid Php968, how much did each kilogram of
avocado cost?
A. Php90.00
B. Php121.00
C. Php134.00
D. Php145.00​


Sagot :

Answer:

b 121

(968÷8=121)

Step-by-step explanation:

hope it helps

Answer:

Step-by-step explanation:968÷8=121

B