👤

Learning Task 3: (page 21) Solve the following problems.Write your solutions and your answers in your notebook.

1.School lunches cost PHP 135.50 per week.About how much would 15.5 weeks of lunches cost?

2. Lorna earns PHP 71.75 per hour for gardening.If she will work for 21 hours this month,then how much will she earn?

3.Paul's father will pay for his new car in 60-month payments.If his car loan costs Php 1,023,660,then how much will he pay for each month?

3.The length of a ribbon is 1.28 m.The length of a rope is 2.74 m longer than the ribbon.What is the length of the rope?

5.A pail holds 5.2 liters of water.A bottle holds 3.9 liters less water than the pail.What is the volume of water in the bottle?​


Sagot :

Answer:

1. PHP 2100.25

2. PHP 1506.75

3. PHP 17061

4. 4.02 m

5. molla

Step by step explanation:

It's either multiplication, division or addition. Sry for no.5