👤


1. Jane paid $1,255 for 4 t-shirts . How much did each shirt cost?

A.$0.31375 PESOS B.$3.1375

C.$31.375. PESOS D.$313.75

2. Nora received $3,267 for working 6 days in the factory. how much
was her daily salary?
A.$5.445 B.$54,45

C.$504,50 D.544.50

3.Russel earns $237,423 in a year. how much does Russel earns each
month?

A. $1,978.52 B. $19,785

C. $197,852 D. $197,853.25

4.Arvin bought 7 books during super Sunday sale at bookstore. if he paid $125.72 for his purchase, how much did each book cost?

A. $0.1976 B. $1.796

C. $17.96 D. $179.60

5.Gemma went to the supermarket to buy 12 kilos of bananas. if she pays $747 in all, how much does one kilo of bananas?

A. $0.6225 B. $6.225

C. $62.25 D.$622.50

(HINDI LNG PO ANSWER ANG ISASAGOT PATI PO UNG
SOLUTION KUNG PAANO GINAWA.)


Sagot :

1. $1,255÷4= $313.75

  • D. $313.75

2.$3267÷6 days= $544.50

  • D. 544.50

3. $237,423÷12 = 19,785.25

Wala yung tamang sagot sa pamimilian. lagay mo nalang letter E

4. $125.72÷7= $17.96

  • C. $17.96

5. $747÷12=62.25

  • C. $62.25

Answer:

1. D. $313.75

2. D. $544.50

3. B. $19,785

4. C. $17.96

5. C. $62.25

Step-by-step explanation:

1. 1,225 ÷ 4 = 313.75

2. 3267 ÷ 6 = 544.50

3. 237,423 ÷ 12 = 19,785

4. 125.72 ÷ 7 = 17.96

5. 747 ÷ 12 = 62.25