👤

DIRECTIONS: Read each problem carefully. Write the equation and solve. Write your final answer with
proper unit of measure.
PROBLEM:
Nena and Pilar sell bananas. For every 5 kilos that Nena sells,
Pilar sells 10 kilos. How many kilos will Nena sell if Pilar sells 40 kilos?
EQUATION:
SOLUTION:
FINAL ANSWER:
pls answer thank you po​