👤

What's More
BC
It is your turn!
Directions: Read, analyze and write your answer on a separate sheet of paper.
1. A bakery sells cake for Php350.00. Its ingredients cost Php166.35 and
labor costs Php55.00. What is the bakery's profit on each cake?
Asked:
Given :
Operation :
Number sentence:
Solution :
Answer:
2. John drove 48.65 km on the first hour, 38.95 km on the second hour, and
43.65 km on the third hour. How far did he drive in 3 hours?
Asked:
Given:
Operation :
Number sentence:
Solution :
Answer:​


Whats MoreBCIt Is Your TurnDirections Read Analyze And Write Your Answer On A Separate Sheet Of Paper1 A Bakery Sells Cake For Php35000 Its Ingredients Cost Php class=

Sagot :

Answer:

A bakery sells a cake for P250.00. The labor costs P32.50 per cake. Flour costs P31.85. Other costs add up to P 92.10. What is the bakery's profit each cake? What is asked in the problem? What is the bakery's profit each cake? What are the given facts? Price of cake: P250.00 Labor cost per cake: P32.50 .Flour cost: P31.85 Other cost: P92.10 What operation to be used? Addition and Subtraction numher What is the solution. 32.50 31.85 +92.10 156.45 Then we need to subtract P156.45 to the price of each cake which is P250.00 250.00 -156.45 93.55 pesos Write your aswer. Therefore, the profit for each cake is 93.55 pesos.

Step-by-step explanation:

The profit for each cake is 93.55 pesos