Sagot :
Answer:
Divide the total cost by the number of pounds to determine the cost of each pound. For the previous example, $2.64 divided by three is equal to 88 cents per pound. Divide the original cost, $2.64, by 1.36 kg to get the price in kilograms, which is $1.94 per kilogram.