👤

How much will you pay for 950 grams or pork if a kilo cost 250 pesos? ​

Sagot :

Answer:

Divide the total cost by the number of pounds to determine the cost of each pound. For the previous example, $2.64 divided by three is equal to 88 cents per pound. Divide the original cost, $2.64, by 1.36 kg to get the price in kilograms, which is $1.94 per kilogram.

Answer:

1.94

Step-by-step explanation: