Explanation:
To calculate food cost for a recipe, add the total cost per item purchased then divide by the amount called for in the recipe. For example, if you've purchased a 3-pound pack of chicken for $12 and the recipe calls for one-and-a-half pounds, this portion of the cost is $6.