👤

1.) In the market, a kaing of bananas costs Php545.50. If a kaing of bananas
weighs 20 kilograms, how much will be the cost per kilo of banana?
A.What is asked in the problem?
B.What are given?
C.Determine the operation to be used.
D.Write the number sentence.
E.Show your solution/computation.
F.Review your answer.
G.Write complete answer in sentence form.​


Sagot :

Answer:

A. How much will be the cost per kilo of banana?

B. Php545.50, 20kilograms

C. Division

D. 545.50 ÷ 20 =N

E. 545.50 ÷ 20 = 27.275

F.

G. The cost of banana in per kilo is 27.275

Step-by-step explanation: