👤

C. Solve each problem. Write your answer on the blank provided. (2 points each)
1. A 50-kg sack of sugar was repacked into 0.5 kg per bag and sold at Php 17.50 per bag. What was the
total cost of the sugar?
2. Juliet bought 22.5 meters of ribbon. She used 1.25 meters of ribbon for one sash. How many sashes was
she able to make out of the ribbon she bought?
3. If 4 pairs of socks cost Php 215.36, how much does a pair cost?
4. A pack of hotdogs weighs 2.25 kg. If there are 15 hotdogs in the pack, what is the average weight of a
hotdog?
5. Mr. Peñol bought 6 kilograms of bananas for Php270.96. Find the cost of each kilogram of bananas.​


Sagot :

Answer:

1. Php 437.50

2. 18 sashes

3. Php 53.84

4. 33.75

5. Php 45.16

Step-by-step explanation:

Answer:

1. 1750

Step-by-step explanation:

50kg/0.5=100

100*17.50=1750