👤

1
Jolina made 3 burgers for her 6 friends. If her friends ate the same amount of
the burgers she was made, what part of the burger did each of her friends
eat? What is asked in the problem?
A. number of burgers she was made
B. part of the burger did Jolina eat
C. amount of the burgers she was made
D. part of the burger each of her friends eat
2. Jomil bought two boxes of buko pie. Each box contains 8 slices. He wants
to share it with his 32 friends. How much buko pie did each of his friends
eat? What are the given facts in the problem?
A. part of the burger each of her friends eat
B. 8 slices; 32 friends
C. 4 slices of buko pie
D. Division
3. Five pupils ordered 2 cassava cakes. If they ate an equal amount of the two
cassava cakes, how much cake did each learner eat? What operation to be
use?
A. Multiplication
B. Addition
C. Division
D. Subtraction
4. Aunt Shiela bought a 25kg sack of rice which costs P1, 250.00. How much a
kilo would cost? What is the answer?
A. P50.00
B. P45.00
C. P40.00
D. P35.00
5. Nicole earned P155.00 in 5 days from selling bibingka. How much was her
average earnings?
A. P33.00
B. P32.00
C. P31.00
D. P30.00​