👤

Ricardo bought 4 slices of pineapple pie and 5 slices of egg pie in
Dane's Bakery at Tudela, Misamis Occidental. The 4 slices of
pineapple pie cost P50 and Ricardo paid a total of P122. Write and
solve an equation to find the cost of 5 slices of egg pie.​