Itsmeemilycarreongo Itsmeemilycarreongo Math Answered ACTIVITY 1:1. Dennis bought 9 kilos of lanzones and paid P1,1250. What was the cost per kilo ?2. Marla bought 12.00 of flour, 24.00 of sugar, 55.00 of rice. What is the total she ha to pay for these items?3. Carla's weekly allowance is 550. Tony's weekly allowance is 650.00 less than Carla's. What is their weeklyallowance?