👤

home
Learning Task No. 4: List down products that may be found in your
then consider your self as a store owner, write down the cost of production and
show the solution. Write your answer in your notebook.

~Ang hindi sumagot ng maayos automatic report​


Sagot :

Answer:

example lang to

Item

colgate

Purchase cost

75.00(12pcs)

selling price

96.00

peso mark up

21.00

percentage mark

28%

ExPlanation:

Devide nyo po yung

peso mark up and purchase cost bago nyo makita ung percentage mark example 21 ÷ 75=0.28

#Hopeithelps

#CarryOnLearning