👤

Activity 3. Let us Do It!
Directions: Given the ingredients of pancake and its estimated cost, compute for the
total purchase cost and impost a 50% markup to determine the selling price of your
product. Yield= 12 servings
Total Cost
Ingredients
Unit Cost
3 cups all-purpose flour 50.00/k1
(1kl flour = 8 cups)
1/4 cup oil
25.00/bottle
(1 bottle=1 cup)
2 1/2 cup evaporated milk 30.00/can
(1 can=1cup)
3 eggs
180 tray
cup white
60/KI
(1tray=30pcs)
14
sugar
(1kl=&cups)
Salt
Baking powder
5.00
5.00
130.00
TOTAL COST:​