Sagot :
Problem :-
A 4-kilogram bag of carrots costs $6.16. What is the unit price?
Solution :-
Find the unit price divide the total cost by the number of kilograms.
$6.16 ÷ 4 = $1.54
Final Answer :-
The unit price is $1.54 per kilogram.
[tex] \\ [/tex]
#CarryOnLearning.