👤

A 4-kilogram bag of carrots costs $6.16. What is the unit price?​

Sagot :

Problem :-

A 4-kilogram bag of carrots costs $6.16. What is the unit price?

Solution :-

Find the unit price divide the total cost by the number of kilograms.

$6.16 ÷ 4 = $1.54

Final Answer :-

The unit price is $1.54 per kilogram.

[tex] \\ [/tex]

#CarryOnLearning.