👤

Read and understand each problem carefully. asked, given facts, process to be used, mathematical sentence and solution. 3 meters of 1. Laura needs 2 meters of yellow ribbon and 2 4 blue ribbon. If each meter of ribbon costs P6, how much mon- 2 ey does she need to buy the ribbon? . There were 42 learners in Mrs. Dante's class and 39 learners 5 in Mrs. Palma's class. If - of the learners in Mrs. Dante's class 6 and 2 of the learners in Mrs. Palma's class joined the scout- 3 ing movement, how many learners were scouters?​

Read And Understand Each Problem Carefully Asked Given Facts Process To Be Used Mathematical Sentence And Solution 3 Meters Of 1 Laura Needs 2 Meters Of Yellow class=