👤

Ill. Answer the given problems below. Write your answer on the blank provided. 16. How much will it cost if 12 pieces of bottle of coke sold at P23.00 per bottle? 17. A box contains 24 pieces of Ligo Sardines. Mang Joey bought 15 boxes of sandiness. How many pieces of chalks were bought in all? 18. There are 43 pupils per classroom. How many pupils are there in all in 7 sections? 19. There are 20 baskets of pineapple in the table. Each basket contains 3 pineapple. How many pineapples are there? 02 20. Mariz shared her oranges with her 15 friends. If each of her friend received 12 oranges. How many oranges did Mariz have in all?​