👤

The TLE teacher asked her student to compute the cost of the pans of cake that they are about to bake. She said that they spend a fixed amount of 500 pesos for the materials and utilities enpenses. Each pan of cakes requires 195 pesos for ingredients. Assuming the fixed cost of 500 pesos in inventoriable,how much will it cost them to bake 10 pans of cake?​

Sagot :

Answer:

1950

Step-by-step explanation:

I HOPE IT HELPS