III. Activity 1 Directions: Solve the following problems below by following the steps. 1. A kilo of grapes costs Php.285.50. How much will you pay if you 4 kls? A. Understand: B. Plan C. Solve D. Check:
![III Activity 1 Directions Solve The Following Problems Below By Following The Steps 1 A Kilo Of Grapes Costs Php28550 How Much Will You Pay If You 4 Kls A Under class=](https://ph-static.z-dn.net/files/d01/d930fe22161561db79889c7756992fe5.jpg)
Answer:
A. grape cost= Php 285.50
kls you will buy= 4 kls
B. 285.50 × 4
C. 285.50 × 4 = 1142
D. If you will buy four kilos you will pay Php 1142.00
Step-by-step explanation:
yan po answer ko:)