👤

1.We have 9kg of sugar.How many days will the sugar last if we use 3/8kg a day?Show your solution.

2.Patty and Paul walk to their school from their house. It takes Paul 8 4/5 minutes to walk, while it takes Patty 7 3/4 minutes.How many minutes longer does Paul walk than Patty? Show your solution.

3.Aunty Nelly bought 7/2kg of egg plant and 1/2kg of okra. How many kilograms of vegetables did she buy in all? Show your solution.

4.Mother bought 18 fruits. One-third of the fruits were pineapple, and the rest were mangoes.How many were mangoes? Show your solution.​