👤

learning task 1: Read and analyze the given promlem.answer the given questions in your notebook.




Learning Task 1 Read And Analyze The Given Promlemanswer The Given Questions In Your Notebook class=

Sagot :

Answer:

  1. find the cost of each pair of pants
  2. P3,000.00 and P300.00
  3. multiplication and subtraction
  4. how much it cost of each pair of pants
  5. P3,000.00-P300.00×4=N
  6. P300.00×4=P1,200.00

P3,000-P1,200=P1,800.00

therefore, P1,800 is the cost of each pair of pants

Answer:

sorry di ko alam (╥╯^╰╥)

Step-by-step explanation:

sana mahanap mo yung sagot