👤

1) Albert paid P349.50 for 18.75 liters of gasoline. What is the cost of 1 liter of gasoline? Understand 1. What is asked? 2. What are the given data? Plan 3. What operation will you use to solve the problem? Solve 4. Show the solution, Check 5. Check your answer 2) Suppose a bus fare is P14.50. Lourdes pays for 6 persons. How much is her change for P200? Understand 1. What is asked? 2. What are the given data? Plan 3. What operation will you use to solve the problem? Solve 4. Show the solution Check 5. Check your answer​