👤

А NOV. CALON Learning Task 3: Solve the given problems. Write your answers in your notebook 1. If a notebook costs 5.25, how much is the cost of 6 notebooks? 2. A working student earns P 25.50 per hour. How much does he earn in 4 hours? If he works 3 days a week, how much does he earn in a week? 3. Mrs. De Guzman's class travelled 3.8 miles to the first observatory. The next closest observatory is 13 times far. How far is the second observatory to the first? 4. A chocolate bar weighs 8.7 grams. Find the cost and the weight of 115 chocolate bars if each bar costs $30.2. 5. A kilogram of beef costs Ⓡ 180.90. How much do 95 kilograms of beef cost?​

А NOV CALON Learning Task 3 Solve The Given Problems Write Your Answers In Your Notebook 1 If A Notebook Costs 525 How Much Is The Cost Of 6 Notebooks 2 A Worki class=

Sagot :

Answer:

muka kang tite

Step-by-step explanation:

grabe ka pano naging ganyan muka mo