👤

Selena is trying to save at least Php 2,000 for her 18th birthday cake. She decided to save Php 100-peso bills (a) and Php 50-peso bills (b) on her piggy bank. A day before her birthday, she opened her piggy bank and found at least 30 bills. How many of each kind does she need to achieve her goal? (a) represent her savings in linear inequalities in two variables; (b) graph the linear inequalities; (c) identify one possible solution. SHOW THE COMPLETE CORRECT SOLUTION AT THE BACK OF THIS PAPER,

Sagot :

Answer:

Example 5.2.1: Simple Interest—Using a Table

Sue borrows $2000 at 5% annual simple interest from her bank. How much does

she owe after five years?

Table 5.2.1: Simple Interest Using a Table

Year Interest Earned Total Balance Owed

1 $2000*.05 = $100 $2000 + $100 = $2100

2 $2000*.05 = $100 $2100 + $100 = $2200

3 $2000*.05 = $100 $2200 + $100 = $2300

4 $2000*.05 = $100 $2300 + $100 = $2400

5 $2000*.05 = $100 $2400 + $100 = $2500

After 5 years, Sue owes $2500.

Example 5.2.2: Simple Interest—Using the Formula

Chad got a student loan for $10,000 at 8% annual simple interest. How much does

he owe after one year? How much interest will he pay for that one year?

P = $10,000, r = 0.08, t = 1

F =  P(1 +rt)

F =+= 10000(1 0.08(1)) $10,800

Chad owes $10,800 after one year. He will pay $10800 - $10000 = $800 in

interest.

Example 5.2.3: Simple Interest—Finding Time

Ben wants to buy a used car. He has $3000 but wants $3500 to spend. He invests

his $3000 into an account earning 6% annual simple interest. How long will he

need to leave his money in the account to accumulate the $3500 he wants?

F = $3500, P = $3000, r = 0.06

3500 3000 1 0.06 = + ( t)

3500 1 0.06

3000

actually its a example