👤

Ana bought 12 pieces of pentel pens. She paid 360 pesos for 12 pens. How
much is the cost for every pen?​
Given:
Find:
Equation:
Solution:
Answer:​


Sagot :

Answer:

Given: 12 pieces and 360 pesos

Find: cost for every pen

Equation: Division

Solution: 360 ÷ 12 = 30

Answer: Php 30 every pen

Hope it helps!

pa brainliest din po

Step-by-step explanation:

Given:

12pieces of pentel pen

360pesos for 12pens.

Find:

How much is the cost for every pen?

Equation

360÷12=N

Solution :

360÷12=30

Answer :

The cost of every pen is 30pesos.