Heoundenzel3010go Heoundenzel3010go Math Answered Activity 2.1 Direct Proportion 1. A jeepney driver uses 30 liters of gasoline in 3 weeks. How many liters of gasoline can he use in 6 weeks? 2. If a dozen doughnuts cost Php 250, how much will 5 dozens of doughnuts cost?