👤

Learning Task 3: Solve the following problems. Write your solutions and your answers in your notebook. 1. School lunches cost PHP 135.50 per week. About how much would 15.5 weeks of lunches cost? Plan: What is asked? What are given? Understand: What operation is to be used? Solve: Show your solution​



please help me po


Learning Task 3 Solve The Following Problems Write Your Solutions And Your Answers In Your Notebook 1 School Lunches Cost PHP 13550 Per Week About How Much Woul class=

Sagot :

Answer:

What is asked? The cost of lunch in 15.5 weeks

What are given? Lunches cost PHP135.50 , 15.5 weeks

What operation is to be used? Multiplication

Solution :

135.50 per week

so, 15.5 weeks cost 135.50 x 15.5

= 2100.25 PHP