👤

) Alexa spends ₱ 30.75 for her fare in going to school every day. About how much does she need to spend for her fare for five days?


2) Nany wants to buy crabs for ₱ 240.00 per kilogram. If she buys 5.5 kg, about how much she pay?







Sagot :

Answer:

1. Alexa spends ₱ 30.75 for her fare in going to school every day. About how much does she need to spend for her fare for five days?

Asked; How much does she need to spend for her fare for five days?

Given; 30.75

Operation; Multiplication

Solution; 30.75 × 5 = N

Answer; 153.75

2.Nany wants to buy crabs for ₱ 240.00 per kilogram. If she buys 5.5 kg, about how much she pay?

Asked; How much she pay?

Given; 240.00,5.5

Operation; Multiplication

Solution; 240 × 5.5 = N

Answer; 1,320.00

Step-by-step explanation:

Sharing_is_Caring

FOLLOW

BRAINLIEST