Discover A. Kristine's round trip jeepney fare to school is Php16 a day. If she has Php200 for jeepney fares to school, how many round trips to school would that be? Answers Steps Understand 1. Know what is asked in the problem? What do you like to find out in the problem? 2. What are the given facts? What do you know about the problem? Plan 3. What operation/s to be used? How do you solve the problem? Solve 4. Perform your strategy or show your solution Check and look back