👤

Assessment: Choose one recipe to prepare.Make your project plan and discuss it in class. Do the necessary computations on the cost of the project

Project plan:

ingredients: equipment or utensils:

Cost:




SUBJECT : TECHNOLOGY AND LIVELIHOOD EDUCATION

PA HELP PO PLEASE​


Sagot :

Answer:

project plan : pop corn

cost : pop corn- 50 Php

oil- 20 Php

cheese- 30 Php

cellophane- 20 Php

ingredients pop corn 1 pack

1/4 oil

cheese 1 pack

equipment or utensils frying pan

bowl

spatula