👤

Which is the smarter buy?

A.Buy 1 gallon of ice cream and take 0.5 gallon Fπ€€ for Php 700.00 or

B buy 0.5 gallon of ice cream and
take 0.5 gallon Fπ€€ for Php550.00. Show your solution​


Sagot :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

1 gallon + 0.5 gallon = 1.5 gallon

0.5+0.5= 1 gallon

therefore its better to take the 1 gallon that cost 700 than the 0.5 gallon that cost 550