✒️PROPORTION
[tex]••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••[/tex]
[tex] \large\underline{\mathbb{ANSWER}:} [/tex]
[tex] \qquad \Large \:\: \rm 1) \; Php \, 375.00 [/tex]
[tex] \qquad \Large \:\: \rm 2) \; 52.8 \: minutes [/tex]
[tex]••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••[/tex]
[tex] \large\underline{\mathbb{SOLUTION}:} [/tex]
Number 1:
Let x be the price for 25 apples. Determine the proportion.
- [tex] \frac{12}{180} = \frac{25}{x} \\ [/tex]
Reduce into lowest terms.
- [tex] \frac{12 \div 12}{180 \div 12} = \frac{25}{x} \\ [/tex]
- [tex] \frac{1}{15} = \frac{25}{x} \\ [/tex]
Cross multiply the proportional ratios.
- [tex] 1(x) = 25(15) [/tex]
Therefore, 25 apples would cost Php 375.00
[tex]••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••[/tex]
Number 2:
Let x be the time it will take to take 132 pictures. Determine the proportion.
- [tex] \frac{15}6 = \frac{132}{x} \\ [/tex]
Reduce into lowest terms.
- [tex] \frac{15 \div 3}{6 \div 3} = \frac{132}{x} \\ [/tex]
- [tex] \frac{\,5\,}2 = \frac{132}{x} \\ [/tex]
Cross multiply the proportional ratios.
- [tex] 5(x) = 132(2) [/tex]
- [tex] \frac{5x}5 = \frac{264}5 \\ [/tex]
Therefore, he would took 52.8 minutes to capture 132 pictures.
[tex]••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••[/tex]
(ノ^_^)ノ