Sagot :
[tex]\huge\purple{\boxed{{\colorbox{black}{✎Problem}}}}[/tex]
A 25-bag of special rice cost Php. 1, 268.75. How much does each kilo cost?
a. What is asked?
b. What are the given facts?
c. Plan
d. Solve
e. Check
[tex]\huge\blue{\boxed{{\colorbox{black}{✎Answer}}}}[/tex]
What is asked?
Amount cost each kilo of special rice
What are the given facts?
25-bag of special rice and Php 1,268.75
Plan
Use division as an operation to solve the problem.
Solve
[tex]1,268.75 \div 25 = 50.75[/tex]
Plan
[tex]50.75 \times 25 = 1,268.75[/tex]
[tex]\huge\purple{\overline{\quad \ \ \ }} \huge\blue{\overline{\quad \ \ \ }} \huge\purple{\overline{\quad \ \ \ }}\huge\blue{\overline{\quad \ \ \ }}\huge\purple{\overline{\quad \ \ \ }} \huge\blue{\overline{\quad \ \ \ }} \huge\purple{\overline{\quad \ \ \ }}\huge\blue{\overline{\quad \ \ \ }}[/tex]
[tex]✎hope \: it \: helps☺︎︎[/tex]