👤

39 - 40. The number of pigs p in a certain piggery varies directly as the number of pork r produced and inversely
as the number of workers w. When the number of pigs was 25, the number of pork produced was 5,000 kg and
the number of workers was 5. Find the amount of pork produced if there are 60 pigs and 24 workers.


Sagot :

Answer:

57,600 kg

Step-by-step explanation:

p=kr/w

25=k(5,000)/5

25×5= 5,000k

125= 5,000k

k= 125/5,000

k=0.025

p=kr/w

60=(0.025)r/24

60×24= 0.025r

1,440=0.025r

r=1,440/0.025

r=57,600 kg