👤

+_+please answer this next week na pasahan
T_T​


Please Answer This Next Week Na PasahanTT class=

Sagot :

Learning Task 5.4

Direction: Make a line graph using the information given below.

Mr. Tan bought different kinds of fruits in the market. He prepared all of these for his family for food consumption. He listed the cost of each fruit.

Fruits | Cost of the Fruits(in peso)

Pineapple 40.00

Oranges 50.00

Apple 30.00

Banana 20.00

Grapes 70.00

Title:

The Cost of the Fruits That Mr. Tan Bought

Y-Axis:

Cost of the Fruits (in peso)

X-Axis:

Fruits

HOPE IT HELPS :)

View image MizCharmy123