👤

Solve the problem.

1) Five bananas and three mangoes cost Php 90. Three bananas and five mangoes cost Php 118. Find the cost of each fruit.



Sagot :

Solution:

This problem is a system of linear equations in two variables problem. Representing the cost of each fruit

Let x be the cost of bananas

y be the cost of mangoes

Converting word problem to mathematical equation

5x + 3y = 90 Eq. 1

3x + 5y = 118 Eq. 2

Multiplying Eq. 1 by 5

(5x + 3y = 90) × 5

25x + 15y = 450 Eq. 3

Multiplying Eq. 2 by -3

(3x + 5y = 118) × -3

-9x - 15y = -354 Eq. 4

Adding Eq. 3 and Eq. 4

25x + 15y = 450

+ -9x - 15y = -354

16x = 96

Solving for x

x = 6

Solving for y (using Eq. 1)

5(6) + 3y = 90

30 + 3y = 90

3y = 90 - 30

3y = 60

y = 20

Therefore, the cost of bananas is Php 6 and the cost of mangoes is Php 20.

#CarryOnLearning