✏️PROPORTIONS
[tex]\red{••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••}[/tex]
[tex]\underline{\mathbb{PROBLEMS:}}[/tex]
- #1. Twelve apples cost Php. 180.00. How much would 25 apples cost?
- #2. A photographer can take 15 pictures in 6 minutes. How long will it take to take 132 pictures?
[tex]\red{••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••}[/tex]
[tex]\underline{\mathbb{ANSWERS:}}[/tex]
[tex]\qquad\LARGE\rm» \:\: 1.\: \green{Php. \:375.00}[/tex]
[tex]\qquad\LARGE\rm» \:\: 2.\: \green{52\:minutes }[/tex]
[tex]\red{••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••}[/tex]
[tex]\underline{\mathbb{SOLUTIONS:}}[/tex]
#1. Let x be the price for 25 apples. In the given, we can express the proportional ratio as:
- [tex] \frac{12}{180} = \frac{25}{x} \\ [/tex]
- [tex] \frac{1}{15} = \frac{25}{x} \\ [/tex]
[tex]\therefore[/tex] 25 apples would cost Php. 375.00.
[tex]\rm[/tex]
#2. Let x be the time it will take to take 132 pictures. In the given, we can express the proportional ratio as:
- [tex] \frac{15}{6} = \frac{132}{x} \\ [/tex]
- [tex] \frac{5}{2} = \frac{132}{x} \\ [/tex]
- [tex] \frac{ \cancel5x}{ \cancel5} = \frac{264}{5} \\ [/tex]
[tex]\therefore[/tex] he would took 52.8 minutes to capture 132 pictures.
[tex]\red{••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••}[/tex]
#CarryOnLearning